• Školské programy

• Od 1.9.2018 je naša škola zapojená aj do programu "ŠKOLSKÉ  MLIEKO".

Čo je program "ŠKOLSKÉ MLIEKO"?

Program školské mlieko je zameraný na podporu konzumácie mlieka  a mliečnych výrobkov na školách. Ide o pravidelné dodávky mlieka a mliečnych výrobkov do škôl. Dodávky sú realizované každý týždeň. Program je koncipovaný tak aby sa          k žiakom dostali len výrobky  čo najvyššej kvality.  Mliečne výrobky môžu obsahovať  najviac 7 % pridaného cukru alebo medu, obmedzenia sa týkajú aj obsahu soli vo výrobkoch a ďalších prídavných látok. V záujme zdravia detí sa doplatok žiaka pri neochutených výrobkoch znižuje. Naopak, pri mliečnych výrobkoch s pridaným cukrom budú doplatky žiaka vyššie.

Doterajšie dva školské programy sa spájajú do jedného na základe nariadenia Európskej únie. Spoločný program bude financovaný z prostriedkov EÚ a štátneho rozpočtu, pričom na úhrade ceny výrobkov sa naďalej bude zúčastňovať aj žiak.

V Materskej škole je ŠKOLSKÉ MLIEKO podávané 1x denne ako nápoj alebo mliečny výrobok  buď na desiatu, obed alebo olovrant.

V Základnej škole je ŠKOLSKÉ MLIEKO podávané 1x do týždňa ako nápoj k múčnemu pokrmu, prípadne mliečny výrobok k obedu.

Naša škola je zapojená do programu "ŠKOLSKÉ OVOCIE".

Čo je program "ŠKOLSKÉ OVOCIE"?

Program školské ovocie je pravidelné zabezpečovanie  dodávok ovocia  a zeleniny alebo vybraných výrobkov z nich do škôl. Dodávky sú raz za dva týždne. Do programu sa zapojili 27 členských štátov EÚ.

Deti  v slovenských škôlkách a žiaci v základných školách môžu tak konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu vypestované v našich podmienkach. Cena dodaného ovocia a zeleniny je hradená 73% z EÚ a 27% zaplatí žiak/rodič.

Ciele programu:

- zvýšiť spotrebu ovocia zeleniny u detí predškolského a školského veku

- zmeniť stravovacie návyky u detí už v rannom školskom veku

- znížiť výskytu nadváhy a obezity u detí

- podpotiť zdravú výživu a zvýšiť informovanosť o výživovej hodnote jednotlivých druhov ovocia a zeleniny

Cieľová skupina:

- deti v materských školách

- žiaci v základných školách

- deti a alebo žiaci so zdravotným znevýhodnením v MŠ a v ZŠ

- deti alebo žiaci s nadaním v MŠ a ZŠ vo vekovej kategórií 3 -15 rokov

Priemerné výživové hodnoty produktov dodaných v programe Školské ovocie:
          Druh ovocia Bielkoviny