• Hokejový zápas

Dňa 26.októbra sme po krátkej prestávke opäť navštívili hokejový zápas v Martine. Hokejisti HK Martin hostili súpera z Brezna. Keďže zvíťazili 4:1, bola aj nálada po zápase v šatni výborná.

• RECYKLOHRY

Vyhodnotenie zberu mobilov.

Do súťaže sa zapojilo 12 žiakov a 7 tried.Najviac mobilov nazbierali žiačky piateho ročníka Hufková Eliška a Harkabuzová Lenka.Celkom sme vyzbierali 265 starých mobilov.Všetci zapojení žiaci budú zaradení do žrebovania a môžu získať hodnotné ceny od spoločnosti ORANGE.Držíme im palce.

• Súťaž v jazykoch s WocaBee

Naša škola sa v druhej polovici októbra zapojila do štvrtého ročníka inovatívnej súťaže pre školy Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebiehala pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťažilo sa online v aplikácii na učenie slovíčok s názvom WocaBee.

Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom.
            V súťaži sa hodnotila usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok.
            Čím viac žiaci precvičovali, tým viac bodov (za správne odpovede) získali a viac sa aj naučili.

• PASOVANIE PRVÁKOV

V posledný deň pred jesennými prázdninami sa zišli žiaci prvého stupňa,aby prijali prvákov medzi seba.Prváci však museli pri prechádzaní včelou rozprávkovou krajinou, plniť úlohy-poskladať písmenkové rodinky,recitovať básničky, poskladať úbor na telesnú výchovu, priradiť čísla k predmetom a poskladať obrázok.Nakoniec ich štvrtáci pasovali za prvákov.Prajeme im veľa úspechov.

• Dušičková výzva - viac lásky, menej plastov

Blížia sa dušičky a tento venček sa dá vyrobil bez použitia akýchkoľvek umelých materiálov za pár minút, tak ako to dakázali žiaci 7. ročníka a ŠA. Je kompletne rozložiteľný a teda nezaťažuje životné prostredie. Podklad tvorí zväzok vŕbových prútov, ktoré sú zviazané jutovým špagátom. Do medzier sme vložili čo príroda a záhrada dala, naozaj nič zložité a máte dekoráciu na hrob pre vašich blízkych. Inšpirácia CEEV Živica.

• Schránka dôvery

NA ČO SLÚŽI SCHRÁNKA DÔVERY?

Schránka dôvery je tu PRE TEBA, keď potrebuješ pomôcť, zdôveriť sa so všetkým, čo ťa trápi a teší, čo ti na škole vadí a čo by si chcel zmeniť, ak máš nejaký nápad na zmenu, alebo len chceš upozorniť na problém. Napíš ho na papier a vhoď do schránky. Pokiaľ chceš naň aj odpoveď, napíš svoje meno a triedu alebo nechaj na seba mailový kontakt. Anonymné odkazy je ťažké riešiť, preto budú brané ako informačné. Schránka dôvery rieši všetky slušné odkazy.

• Medzitriedne súťaže

Čitateľská gramotnosť

20.10.2022 ssme sa stretli na prvom stupni a pokračovali sme v medzitriednych súťažiach. Tento mesiac sme sa zamerali na čitateľskú gramotnosť. Úlohou detí bolo odpovedať na otázky z besedy s pánom lesníkom E. Hirschnerom. Bola to skúška ich pamäti.

V druhej časti deti čítali krátke ukážky z rozprávkových kníh a priroďovali im nadpisy. Za splnenú úlohu dostali triedy jeden bod. Potom skladali obrázky známych ľudových rozprávok. Za zloženie obrázkov opäť získali jeden bod.

• Nový projekt na škole

Milí žiaci,

už sme Vás informovali na rôznych vyučovacích hodinách o tom, že naša škola sa zapojila do nového projektu s cieľom skvalitniť vyučovací proces. Momentálne prebieha zber dát. Dotazník vypĺňajú učitelia, ale aj Vy žiaci. Tu je link na dotazník pre Vás, žiakov, ktorý budete vypĺňať tento týždeň. Ďakujeme za spoluprácu.

• RECYKLOHRY

Hravo,ale bezpečne!

Žiaci tvorili nové aplikácie, ktoré by chceli používať vo svojich mobiloch.Niektoré boli užitočné,iné zábavné.

• Dejepisná exkurzia v Kremnici

Žiaci 7. ročníka navštívili neďaleké kráľovské banské mesto Kremnica, ktoré sa okrem ťažby zlata preslávilo aj jedinou mincovňou na Slovensku. Počas dňa sme prešli stredoveký mestský hrad aj s vežou so 127 schodmi, námestie s morovým stĺpom, exteriér mincovne. Zážitkom bolo aj fáranie do štôlne Andrej, kde sme sa nachádzali 80 m pod povrchom. Sprievodca nás zasvätil do histórie spôsobov ťažby drahých kovov. Vyskúšali sme si aj ako sa pôvodne razili mince.

• Lesná pedagogika

Źivot jeleňa počas roka. Zelená škola.

7.10.2022 sme po dlhšej prestávke privítali v našej škole pána lesníka Erika Hirschnera.

V prvej časti sme si rozprávali o živote jeleňa na jeseň a počas roka. Deti si vyskúšali svoje vedomosti o živočíchoch, rozdiel medzi jeleňom a srncom. Vypočuli si zvuky jeleňa aj iných lesných zvieratiek na vábničkách. Pohladkali kožušiny lesných živočíchov.

• JESENNÉ ÚČELOVÉ CVIČENIE

V dňoch 27. a 28. septembra 2022 sa na našej škole konalo jesenné účelové cvičenie pre žiakov 2. stupňa.

V utorok, 27.9. bola teoretická príprava v jednotlivých triedach. Vzhľadom k tomu, že celý deň v utorok pršalo, praktická časť účelového cvičenia sa konala v stredu v priestoroch školy okrem témy: "Pohyb a pobyt v prírode". Pán učiteľ Kováčik pripravil pre žiakov rôzne zaujímavé úlohy: hľadanie pokladu (ametystu) podľa svetových strán, hľadanie prírodnín v areáli školy, z ktorých následne vytvárali obrazy, odhadovanie výšky a dĺžky, práca s buzolou a orientácia v prírode.

• Enviro - vychádzka do lomu v Hornej Štubni

V piatok 23.09.2022 sa žiaci prvého stupňa vybrali pozorovať zmeny v prírode na jeseň. Okrem sfarbenia listov na stromoch žiaci pozorovali aj stopy lesných zvierat. V lome sme žiakom zadali úlohu na poznávanie prírodnín, ich úlohou bolo nazbierať daný počet prírodnín. Zároveň pozorovali ťažbu kameňa a zloženie hornín. V lese mali za úlohu postaviť domček pre lesného škriatka na zimu a orientovať sa podľa svetových strán - vyskúšali si prácu s kompasom.