• Káčko Žilina

Klubové stredy v Káčku Žilina počas Vianoc (december program)- Program pre mladých od 13-30 rokov. Všetky aktivity sú anonymné, bezplatné a dostupné. Káčko Žilina sídli na ulici Kálov 9 (010 01 Žilina).

• Divadelné predstavenie SPLEŤ

Dňa 14.11.2023 sa ôsmaci a deviatci zúčastnili divadelného predstavenia SPLEŤ v sále kultúrneho domu Turčianske Teplice.

„Buď sama sebou, lebo ostatní sú už obsadení“ v tomto duchu sa odohrával príbeh Veroniky a mladých ľudí z generácie, ktorá v súčasnosti patrí medzi tie najosamelejšie generácie na svete. Dej odrážal príbeh, kde je dievča pre svoj pôvod, výzor, názory a postoje vystavené kyberšikane a rasizmu.

• RECYKLOHRY

ZBER MOBILOV

V mesiacoch október a november sme sa zúčastnili zberu mobilov,aby sme ochránili naše životné prostredie.Vyzbierali sme pekných 238 kusov.Najviac vyzbierali šiestaci :E.Hufková a L.Harkabuzová.Na prvom stupni najviac vyzbierali žiaci Š.A ,druháci a tretiaci.Všetci zúčastnení budú zaradení do žrebovania o hodnotné ceny.

• Bubnovačka 2023

„Bubnovačka 2023“

Dňa 20. novembra 2023 sa naša škola zapojila do akcie „Bubnovačka 2023“. Myšlienkou je symbolicky bubnovaním upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenúť v spoločnosti potrebu včasnej prevencie. S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme prehliadať a nevnímať ako niečo, čo sa nás netýka. Preto mottom bubnovačky je „Aby bolo deti lepšie počuť“. Bubnovačku rozbehlo v roku 2014 Centrum Slniečko, člen Koalície pre deti Slovenska, ktoré sa problematike násilia na deťoch venuje viac ako 23 rokov.

• Káčko- Žilina a linky pomoci

Káčko funguje na princípe dohody cez Krízovú linku pomoci (www.krizovalinkapomoci.sk), na bezplatnom nonstop telefónnom čísle 0800 500 333 alebo prostredníctvom e-mailu:

kackoza@ipcko.sk

IPčko – Káčko Žilina adresa

Kálov 9
            Žilina
            011 01

Káčko je kontaktným bodom pre ľudí v krízových životných situáciách a špecifickou krízovou službou. Je mostom, ktorý prepája linky pomoci: IPčko.sk, Krízovú linku pomoci (0800 500 333), Dobrú linku a osobnú psychologickú pomoc, o ktorú sa môžu ľudia v ťažkostiach oprieť.

• LINKY POMOCI

Kontakty a linky pomoci

Je dôležité, aby ste sa mohli o niekoho oprieť, porozprávať sa o svojich potrebách, problémoch, obavách, strachu, úzkosti, v prípadoch ohrozenia, zneužívania, domáceho násilia, neostávali na všetko sami. Sú tu pre Vás rodičia, starí rodičia, kamaráti, učitelia, vychovávatelia, psychológovia, rôzne on-line linky pomoci, kde môžete zadarmo telefonovať, písať, porozprávať sa s ľuďmi, ktorí Vám vedia pomôcť.

• Zelená škola - environmentálny audit

V týždni od 6.11.2023 - 10.11.2023 prebieha na našej škole environmentálny audit programu Zelená škola na tému - VODA. Touto témou sa budeme zaoberať nadchádzajúce dva roky. Voda - ako nevyhnutná podmienka života je nepostrádateľná, preto sme si vybrali práve toto zameranie.

Je vody veľa alebo málo? Vieme využiť všetky vodné zdroje? Čo sa stane s vodou po jej použití? Akú vodu okrem pitnej vieme v škole alebo domácnosti ešte využiť? Budeme pátrať a spoločne hľadať odpovede ešte na mnohé otázky a spoločne sa budeme snažiť nájsť a aplikovať spôsoby ako šetriť vodné zdroje a neplytvať touto vzácnou tekutinou.

• Hovorme o jedle 2023

Aj na druhom stupni sme absolvovali súťažno-vzdelávací projekt Hovorme o jedle. Ako už z názvu vyplýva - ústrednou témou tohto projektu sú potraviny, zdravé - nezdravé jedlá, zdravý životný štýl... No nielen to. Od malička učíme deti, že je potrebné jesť zeleninu, ovocie. Mrkva je dobrá na zrak, pi mlieko - aby si mal silné kosti, keď nebudeš jesť zeleninu - nenarastieš ... Tieto poznatky sa v deťoch/žiakoch snažíme prehlbovať, ale snažíme sa aj , aby si v dnešnej dobe konzumu a ponuky obrovského množstva potravín, vedeli nájsť také, ktoré nielen dobre chutia, ale sú prospešné pre ich zdravie a kvalitný vývin. Je dôležité vedieť čítať z obalu potravín , aby sme vedeli, či si kupujeme niečo čo nám prospeje, alebo len skryté tuky, cukry a palmový olej v peknom obale.

Linka detskej dôvery

– telefonická a internetová poradňa pre deti a rodičov, ktorí sa chcú porozprávať alebo poradiť o akomkoľvek probléme, ktorý ich trápi. Hovory uskutočňujú skúsení psychológovia a sociálni pracovníci.

Poskytujú pomoc prostredníctvom:

• telefónu (0907 401 749 – pracovn
          • Mesiac úcty k starším

,,A tak vysoký vek tají múdrosť života.

Bielučký vlas skrýva dávne starosti.

Útrapy do tváre vpísal čas.

Len srdce je ešte mladé, láskavé a dobré,

štedro rozdáva lásku a neradno o priazeň žobre.

Rozdáva lásku medzi nami,

takí sú naši starí otcovia a mamy."

• Vyrezávanie tekvíc u prváčikov

Dňa 26.10.2023 sme sa spoločne s prvákmi rozhodli, že v tento deň si ku nám do triedy pozveme starých rodičov a aj rodičov. Spolu sme sa teda pustili do vyrezávania tekvíc alebo svetlonosov. Po skončení práce žiaci ešte vystúpili s kratučkým programom a odovzdali vlastnoručne vyrobené pozdravy pre potešenie starých rodičov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.

• Pasovanie prvákov

Dňa 27.10.2023 sa na chodbe prvého stupňa rozozvučala hudba pod názvom Cirkus a privítali nás šašovia a akrobatky. Potom sa prihovorila a všetkých prítomných a aj našich malých predškolákov z MŠ Horná Štubňa spolu s pani učiteľkami privítala pani učiteľka Vríčanová, ktorá spoločne so štvrtákmi pripravila krásne pasovanie pre našich prváčikov.

• Dušičková výzva

Viac lásky, menej plastu (Zelená škola) a Dušičky bez plastovej kytičky (VEPOS Horného Turca). Žiaci 2. stupňa vyrobili pekné venčeky z prírodných materiálov, niektoré si zobrali domov, iné sme zaniesli na miestny cintorín. Venčeky sú úplne rozložiteľné, a tak nezaťažujú naše životné prostredie.